Promowane od lat napoje BEZ CUKRU oraz cała pozostała gama produktów NO SUGAR, SUGAR FREE czy ZERO SUGAR szturmem wdarły się w nasz styl życia i podbiły serca wielu osób dbających o sylwetkę i swoje zdrowie. O ile z ich korzystnym wpływem na wspieranie deficytu kalorycznego w naszych dietach nie ma co dyskutować, o tyle ich długoterminowego spożywanie może mieć bardzo negatywny wpływ na Twój organizm, jego wydajność, a nawet długość i jakość życia.

BEZ CUKRU A JEDNAK SŁODKIE

Listę sztucznych słodzików w produktach spożywczych otwiera powszechnie znany Aspartam. Odpowiedni dla cukrzyków, ponieważ nie wytwarza skoku insuliny, jednak stosowany w nadmiarze ma negatywny wpływ na nasz układ nerwowy. To z kolei owocuje zaburzeniami koncentracji i snu, bóle głowy i zmiany nastroju. Tak to już niestety bywa z większością produktów udających cukier. Nasz organizm otrzymuje z kubków smakowych informację „cześć, właśnie zjadłeś coś słodkiego” i spodziewa się zastrzyku energii. A tu klops – słodzik. Takie oszukiwanie swojego mózgu i ciała na dłuższa metę prowadzi również do zaburzeń w układzie pokarmowym. Szczególnie jeśli jesteśmy niekonsekwentni w naszych spożywczych wyborach – „Cola zero, ale kawkę to już z cukrem machnę” 😊

ZAKAZANY A TY GO PIJESZ

Mowa o Cyklaminianie Sodu  E 952, przypadkowo odkrytym w USA prawie 100 lat temu i od końca lat 60 ubiegłego wieku również w Stanach zakazanym. Po trzech dekadach od odkrycia okazało się może zwiększać ryzyko nowotworu pęcherza moczowego, obniżać płodność, uszkadzać wątrobę i powodować zmiany w komórkach. A jak sprawy mają się w Polsce i Europie? Luzik, u nas można pić 😊 Następnym razem gdy sięgniesz po produkt BEZ CUKRU sprawdź czy w jego składzie nie ma E 952.

ZMIANY GENETYCZNE W GRATISIE

Duża część produktów na rynku jest dosładzana acesulfamem-K, czyli pochodną kwasu octowego. To, że jest 200 krotnie razy bardziej słodki od cukru to niewątpliwy plus. Jednak nasz organizm nie potrafi sobie z nim poradzić i zamiast go trawić, zwyczajnie wydala z moczem… gdy spożywamy go w małych ilościach.
Jednak Ci, którzy od lat spożywają kilka szklanek napojów „ZERO” dziennie z acesulfamem-K w tle mogą liczyć na uszkodzenie chromosomów, co w następstwie potencjalnie doprowadzi do zmian genetycznych. Mniam, aż chce się pić.

Zanim następnym razem sięgniesz po produkt BEZ CUKRU, dobrze zastanów się czy to dobry wybór i sprawdź skład widniejący na etykiecie. Obecnie możesz znaleźć wiele produktów słodzonych znacznie mniej szkodliwymi zamiennikami cukru od wymienionych wyżej 3 cichych zabójców. A gdy już nie masz innego wyjścia… wybierz cukier, z którym Twój organizm poradzi sobie znacznie lepiej i szybciej.